ARK ve 21Shares, Ethereum ETF başvurusunu oluşturuyor

ARK Invest ve 21Shares, güncellenmiş spot Ether borsasında işlem gören fon tekliflerinden staking planlarını kaldırdı.

10 Mayıs'ta sunulan açıklamada, 21Shares'in fon varlıklarının bir kısmını üçüncü kişiler aracılığıyla değerlendireceği hükmü kaldırılmıştı. Daha önce, “Ortaklar zaman zaman Vakfın varlıklarının bir kısmını bir veya daha fazla güvenilir stake etme sağlayıcısı aracılığıyla stake edebilir.” Açıklamaya yer verildi.

Şirketler 7 Şubat tarihli açıklamalarında 21Shares'in staking ödülü olarak ETH almayı beklediğini ve kazançları fonun ürettiği gelir olarak sınıflandırmayı planladığını belirten bir maddeye yer verdi.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas'a göre güncelleme, resmi olmasa da, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) gelen potansiyel geri bildirimlere yanıt olarak uygulamayı iyileştirme çabası olabilir.

Alternatif olarak Balchunas, bu değişikliğin son çare bir çaba veya SEC'in potansiyel bir reddetme kararına dayanabileceği bilgileri sınırlamaya yönelik stratejik bir hamle olabileceğini öne sürüyor.

Eylül 2023'te ARK Invest ve 21Shares, SEC'e bir spot Ether ETF başvurusunda bulundu. Fon, Ether'e doğrudan yatırım yapmayı hedefliyor. Onaylanması halinde ilgili yatırım ürünü Cboe BZX Borsasında işlem görecektir. Borsa, Ether-Dolar CME CF referans oranı olan New York Variant'ı kullanacak.

İle ilgili: JPMorgan, Bitcoin ETF'deki varlıklarını duyurdu

Ortaklar 21Shares, Delaware Trust Company ve Coinbase Custody Trust Company kripto varlıklarını elinde tutarken, ARK Invest alt danışman olarak görev yapıyor ve fonu pazarlıyor.

SEC, spot ETF'lere ilişkin kararları erteliyor. Ajans, Invesco Galaxy'nin spot Ethereum ETF başvurusuna ilişkin kararını erteledi ve ayrıca Grayscale, Franklin Templeton, VanEck ve BlackRock'tan gelen diğer başvuruların son tarihlerini de erteledi.

Kurumun VanEck Ether'e yönelik spot ETF başvurusuna 23 Mayıs'a kadar, Ark ve 21Shares'e ise 24 Mayıs'a kadar karar vermesi gerekiyor.

SEC, Ocak ayında spot Bitcoin ETF'lerinin ABD borsalarında listelenmesini ve ticaretini onayladı. Ancak, Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas'ın, Ethereum spot ETF'lerinin Mayıs ayı sonuna kadar onaylanma şansına ilişkin tahminini %70'ten %25'e düşürmesiyle, Ethereum spot ETF'lerinin onayına yönelik iyimserlik son aylarda azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir