Ukrayna, asker sayısını artırmak için cepheye çağrılma yaşını düşürdü

Ukrayna, asker sayısını artırmak için zorunlu askerlik yaşını iki yıl düşürme kararı aldı.

REKLAM

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, daha önce parlamento tarafından kabul edilen ve askere alınma yaşını iki yıl azaltarak 27'den 25'e düşüren yasayı bugün imzaladı.

İki yıl süren savaşın ardından Kiev ağır kayıplarla karşı karşıya kalırken, Rusya insan gücü açısından büyük bir avantaj elde etti.

Hareket, Ukrayna'nın gönüllü sayısı azaldıktan sonra daha fazla kişiyi askerlik hizmetine çağırmasına olanak tanıyacak.

Zelenskiy 500 bin askere daha ihtiyaç duyulacağını duyurdu

Zelenskiy Aralık ayında 500.000 askere daha ihtiyaç olduğunu açıklamıştı. Tasarı Mayıs 2023'te milletvekilleri tarafından onaylanmasına rağmen Zelenskiy'in imzalamaması nedeniyle yürürlüğe giremedi.

Başkanı geçen Salı günü tasarıyı imzalamaya iten şeyin ne olduğu henüz belli değil, ancak Başkan daha önce Rusya'nın bu yıl ilkbahar veya yaz aylarında bir saldırı başlatmayı planladığı konusunda uyarmıştı.

Zelenskiy'in tasarıyı imzalamasının, Ukrayna'nın Rus saldırısına hazırlık olarak güçlü savunma tahkimatları oluşturma çabasının bir göstergesi olabileceğini de belirtmek gerekir.

Ukrayna ordusunun kayıpları 31 bini aştı

Şubat ayında yayınlanan bir açıklamada Ukrayna cumhurbaşkanı, savaşın başlangıcından bu yana 31.000 Ukraynalı askerin öldüğünü söyledi.

ABD'li yetkililer, çatışmalarda öldürülen Ukraynalı asker sayısının en az 70 bin olduğunu, 120 bine yakın askerin de yaralandığını tahmin ediyor.

Bu arada, Ukrayna'ya uzun vadeli askeri destek sağlayacak beş yıllık, 100 milyar avroluk askeri yardım paketi, bugün Brüksel'deki NATO karargahında yapılacak yılın ilk dışişleri bakanları toplantısında ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir