Solana işlem ücretleri açısından Ether'i geçmek üzere

Solana ağı, işlem ücretleri açısından Ethereum ağını geçme yolunda olabilir; bu, Solana'nın sözde “Ethereum katili” statüsü açısından potansiyel olarak önemli bir gelişmedir.

7 Mayıs X'te yazan Blockworks kıdemli araştırma analisti Dan Smith'e göre Solana, Ethereum işlem ücretlerini bu hafta gibi kısa sürede tersine çevirebilir. Göndermek:

7 Mayıs, Blockworks araştırma analisti Dan Smith tarafından paylaşmak Solana'ya göre bu hafta Ethereum işlem ücretlerini aşabilir:

“Solana, Ethereum'u işlem ücretlerine dönüştürecek ve bu ay, hatta belki bu hafta MEV'yi satın alacak.”

Maksimum Çıkarılabilir Değer (MEV), öncelikle protokol arbitraj işlemleri yoluyla elde edilen karı ifade eder. MEV, bir kullanıcı veya kullanıcı grubu tarafından bir blockchainden elde edilebilecek maksimum değer miktarını ölçer.

Ayrıca Smith'e göre Solana'nın 2,8 milyon dolarlık toplam ekonomik değeri, Ethereum'un 7 Mayıs'taki 3,1 milyon dolarlık toplam ekonomik değerine yakındı. Göndermek:

Smith'in X gönderisine göre Solana'nın 2,8 milyon dolarlık toplam ekonomik değeri, 7 Mayıs'ta Ethereum'un 3,1 milyon dolarlık toplam ekonomik değerine yaklaşıyordu:

Toplam ekonomik değer, toplam işlem ücretleri + doğrulayıcılara iade edilen yakalanan MEV olarak tanımlanır. Dün bu rakam Ethereum'da 3.165.772 dolar, Solana'da ise 2.803.313 dolardı.”

Toplam ekonomik değer, Solana ve Ethereum. Kaynak: Dan Smith

Ancak Solana'nın günlük işlem ücretleri hala Ethereum'unkinden çok uzak. DefiLlama'nın verilerine göre Ethereum, son 24 saatte 2,75 milyon dolardan fazla ücret üretirken, Solana'nınki 1,49 milyon dolardı.

Solana ve EthereumTVL. Kaynak: DefilLama

Toplam kilitli değer (TVL) dikkate alındığında Solana'nın 3,94 milyar dolarlık TVL'si hala küçük bir kısımdır. Bu rakam, Ethereum ağının 53 milyar doları aşan TVL'sinin yaklaşık %7,4'ünü temsil ediyor.

Solana gerçekten bir “Ethereum katili” mi?

Solana, Mart 2020'de saniyede 50.000 işlem (TPS) işlem hacmi iddiasıyla ortaya çıktı. Proje, Ethereum'un ölçeklenebilirlik eksikliğini ve verimsizliklerini iyileştirmeyi vaat ettiği için “Ethereum katili” olarak adlandırıldı.

Ethereum'un katman 2 (L2) ölçeklendirme çözümleri yoluyla ölçeklenebilirliğe yönelik modüler yaklaşımından farklı olarak Solana'nın monolitik yaklaşımı, bağımsız bir blockchain ağı olarak ölçeklenebilirlik ve düşük ücretler yaratmayı amaçlamaktadır.

Ancak Solana'nın yaklaşımı önceki kesintilerinin ardından sert eleştirilere maruz kalmıştı. Nisan ayı başlarında memecoinlere olan talep, ağın büyük talebi karşılayamaması nedeniyle Solana işlemlerinin yaklaşık %75'inin başarısız olmasına neden oldu.

Solana'nın durum sayfasına göre, 6 Şubat'ta Solana'daki blok üretimi, geliştirici ve doğrulayıcıların ağı yeniden başlatmasından önce yaklaşık beş saat süreyle durduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir