Slovakya: Başbakan Fico'ya suikast düzenleyen kişi 'yalnız kurt olmayabilir'

Slovakya İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok, Başbakan Robert Fico'ya suikast girişiminde bulunan kişinin “yalnız kurt” olmayabileceğini söyledi.

REKLAM

Slovakya İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok, Başbakan Robert Fico'ya suikast girişiminde bulunduğundan şüphelenilen kişinin tek başına çalışmıyor olabileceğini söyledi.

Estok, saldırının “yalnız kurt” tarafından gerçekleştirilmemiş olma ihtimalinin araştırıldığını kaydetti.

Bir soruşturma ekibi kurulduğunu belirten Estok, bu ekibin aynı zamanda şüphelinin “birbirini kışkırtmış ve desteklemiş olabilecek belirli bir grup insan içinde faaliyet gösterip göstermediğini” de inceleyeceğini söyledi.

Estok, şüphelinin gözaltına alındıktan sonra Facebook ve iletişim geçmişinin silindiğine dikkat çekti.

Saldırının ertesi günü Estok, şüphelinin tek başına hareket ettiğini ve daha önce hükümet karşıtı protestolara katıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Robert Kalinak, Fico'nun hayatının artık tehlikede olmadığını söyledi.

Başbakan Fico, Handlova'daki hükümet toplantısı sonrasında destekçilerini selamlarken yakın mesafeden vuruldu. 59 yaşındaki Fico hâlâ yoğun bakımda.

Cinayete teşebbüsle suçlanan 71 yaşındaki Juraj Cintula, duruşmaya kadar gözaltında tutuldu.

Yerel medya onu çeşitli ideolojilerle siyasi örgütlerde yer alan bir şair olarak tanımlıyor.

Kalinak, Fico'nun durumunun hâlâ yoğun bakıma ihtiyacı olduğunu ancak “en azından şimdilik korktuğumuz en kötü şeyin geride kaldığını” kaydetti.

Fico'nun Banska Bystrica şehrinde kaldırıldığı hastanenin önünde yaptığı açıklamada Kalinak, şunları söyledi: “Durumunun stabil ve prognozunun olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Artık hepimiz biraz daha rahatlamış durumdayız.” dedi.

İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok, mermilerden birinin “birkaç santimetre daha yükseğe gitseydi başbakanın karaciğerine isabet edebileceğini” söyledi.

Fico'nun kariyeri

Eleştirmenler, Fico'nun NATO üyesi Slovakya'nın Batı yanlısı çizgisini terk etmesine ve popülist Başbakan Viktor Orban yönetimindeki Macaristan'ın izinden gitmesine yol açacağından korkuyor.

Başbakan olarak dördüncü dönemine başlayan Fico hükümeti, Ukrayna'ya silah sevkiyatını durdurdu. Rusya yanlısı bir duruş sergilemesi nedeniyle eleştirildi.

Hükümeti yolsuzluk cezalarını hafifletmeye çalıştı, özel savcılığı dağıttı; Medya özgürlüğünü koruma çağrılarına rağmen RTVS, kamu yayıncısını yenileyeceğini duyurdu.

Binlerce kişi başkentte ve Slovakya genelinde Fico'nun politikalarını protesto etmek için defalarca gösteri yaptı.

Slovakya'da yirmi yıldır baskın bir güç olan Fico, üst düzey yolsuzluğu araştıran gazeteci Jan Kuciak'ın öldürülmesinin tetiklediği kitlesel protestoların ortasında 2018'de başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın bir “hayranı” olan Fico, işgalci Rus güçleriyle savaşırken Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği giderek daha fazla eleştirmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir