“Salgın hastalıklara neden olabilir” Havaların ısınmasıyla artış yaşandı “O dönemi mutlaka kaçırmayın…”

Son günlerde havaların ısınmasıyla birlikte sinek popülasyonu da arttı. Özellikle sivrisinekler yüzünden vatandaşları mutsuz ediyor. Bu konuda açıklama yapan pandemi bilim kurulu üyesi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, şunları söyledi: “Sivrisinekler çeşitli mikropların taşıyıcılarıdır. İklim ısındıkça sinek popülasyonunun arttığını gözlemliyoruz. Özellikle deprem bölgelerinde salgınlara neden olabiliyor. Bu sorunun ciddi ve sistematik bir şekilde ele alınması gerekiyor. Zamanında müdahaleler önemlidir. “Örneğin belediyelerimiz ve Sağlık Bakanlığımız larva dönemini kaçırmadan ortak çalışma yaparak önlem alabilirler” dedi.

“Bu devam ederse salgının kapımızda olduğuna inanıyorum”

Geceleri sineklerden uyuyamadıklarını söyleyen Fatma Keser, şöyle konuştu: “Hava sıcak olunca sinekler hemen dışarı çıktı. Her yıl aynı şey oluyor, neden bu şeyle mücadele etmediğimizi anlamak zor. Böyle devam ederse salgın kapımızda diye düşünüyorum. Belediyelerden, Sağlık Bakanlığından ve diğer tüm yetkililerden bu konuda harekete geçmelerini rica ediyoruz. “Adana'da daha önce sivrisineklerin çokluğundan dolayı insanlar sıtmadan ölüyordu. Tedbir almak için tekrar aynı durum yaşanmalı mı?” (İHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Refah'ı geride bırakarak sandıklara damgasını vurdu.Refah'ı geride bırakarak sandıklara damgasını vurdu.
Araca patlayıcı yerleştirdi, sektörde korkunç plan ortaya çıktıAraca patlayıcı yerleştirdi, sektörde korkunç plan ortaya çıktı
Canlı yayında gerilim arttı: 31 Mart'tan sonra başına bir şey geldi!Canlı yayında gerilim arttı: 31 Mart'tan sonra başına bir şey geldi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir