OECD, ABD'nin etkisiyle 2024 büyüme tahminini yükseltti

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, “Küresel ekonomi dayanıklılığını kanıtladı, enflasyon merkez bankalarının hedefleri doğrultusunda düştü ve görünüme yönelik riskler daha dengeli hale geliyor” dedi. dedi.

REKLAM

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), ABD ve gelişmekte olan ülkelerdeki güçlü performansın etkisiyle 2024 yılı küresel ekonomik büyüme tahminini yukarı revize etti.

Kuruluş, dünya ekonomisinin bu yıl Şubat ayındaki %2,9'luk önceki tahmininden %3,1 oranında büyümesinin beklendiğini belirtti.

Üç aylık rapora ilişkin yorum yapan OECD baş ekonomisti Clare Lombardelli şunları söyledi: “Mütevazı büyümeye ve jeopolitik risklerin devam eden gölgesine rağmen, küresel ekonomide temkinli bir iyimserlik hakim olmaya başladı.” dedi.

Ancak Lombardelli, “bu toparlanmanın bölgeye bağlı olarak farklı şekilde geliştiğini” kaydetti.

Enflasyon uyarısı

Raporu değerlendiren OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, “Küresel ekonomi dirençli olduğunu kanıtladı, enflasyon merkez bankası hedefleri dahilinde geriledi ve görünüme yönelik riskler daha dengeli hale geliyor.” dedi. dedi ki

Ancak kendisi, “özellikle Orta Doğu'daki güçlü jeopolitik gerilimlerin enerji ve finans piyasalarını bozarak daha yüksek enflasyona ve durgun büyümeye neden olabileceği” konusunda uyardı.

“Politika eyleminin makroekonomik istikrarı sağlaması ve orta vadeli büyüme beklentilerini iyileştirmesi gerektiğini vurgulayan Cormann, şunları söyledi: “Para politikası ihtiyatlı olmaya devam etmeli ve enflasyon düşerken resmi faiz oranlarını düşürmek mümkün olmalıdır.

Cormann, “Maliye politikası, borcun sürdürülebilirliği üzerindeki artan baskıları ele almalı ve politika reformları, özellikle kadınlar, gençler ve yaşlı işçiler için işgücü piyasasında yenilikçiliği, yatırımı ve fırsatları artırmalı” diye ekledi.

OECD raporuna göre hane halkı gelirlerindeki toparlanma, sıkı işgücü piyasaları ve planlanan faiz indirimleri “kademeli bir toparlanma yaratmaya” yardımcı olacak.

Ancak kendisi, “enflasyon ve faiz oranlarının farklı hızlarda düşmesi ve mali konsolidasyona yönelik farklı ihtiyaçlar olması nedeniyle karışık makroekonomik tablonun devam etmesinin beklendiği” konusunda uyardı.

Avrupa geride kaldı

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisinin, 2024 yılında daha önce tahmin edilen %2,1'den %2,6'ya büyümesi ve geçen yılın %2,5'inden daha hızlı büyümesi bekleniyor.

OECD aynı zamanda ikinci büyük ekonomi olan Çin'e ilişkin tahminini de büyük ölçüde genişletici maliye politikası sayesinde önceki %4,7'den %4,9'a yükseltti.

Ancak kuruluş, avro bölgesinde daha önceki %0,6'lık tahminden biraz daha iyi olan %0,7'lik ürkek bir büyüme bekliyor.

Yurt içi talepteki toparlanmanın da etkisiyle Şubat ayındaki %1,3 beklentisinden 2025 yılında %1,5'e hafif bir toparlanma bekleniyor.

OECD, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya için 2024 büyüme tahminini önceki %0,3'ten %0,2'ye düşürdü.

Euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa'nın büyüme oranını önceki tahmindeki %0,6'dan %0,7'ye çıkarması ve bunun da tüketici harcamalarını etkilemesi bekleniyor.

İngiltere'de ekonominin 2024'te %0,4, 2025'te ise %1,0 büyüyeceği tahmin edilse de bu, Şubat ayında beklenenden daha yavaş bir büyümeye işaret ediyor. OECD bunu devam eden enflasyona bağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir