NASA yayınladı! Güneş'te bir patlama daha gerçekleşti! “Son 7 yılın en büyüğü”

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin (NOAA) Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi, dün 7 yılın en büyük güneş patlamasının meydana geldiğini bildirdi.
Açıklamada, söz konusu patlamanın şimdiye kadar kaydedilen en büyük 17'nci güneş patlaması olduğu belirtilirken, X Sınıfı olarak tanımlanan güçlü patlama nedeniyle bazı radyo vericileri ve benzeri teknik ekipmanların zarar görebileceği belirtildi.

2017'DEN BU YANA EN BÜYÜK PATLAMA

Amerikan medyasına yansıyan ilgili haberlerde, patlamanın ABD yerel saatiyle 13.00 sıralarında meydana geldiği ve Dünya üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı belirtildi. Haberlerde patlamanın patlama seviyesinde olduğu belirtildi.

BAZI CİHAZLAR HİÇ ÇALIŞMAYABİLİR

NOAA açıklamasında, Dünya'ya yaklaşan fırtınanın olası etkilerine dikkat çekilerek, yörüngedeki uydularda “yaygın voltaj kontrol sorunlarının ortaya çıkabileceği” ve “sürtünme, takip ve yönelim sorunlarının” oluşabileceği kaydedildi.

Söz konusu fırtına nedeniyle uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcı frekanslarında aksamalar yaşanabileceği, saatlerce sürebilecek kesintiler veya benzeri bazı cihazların hiç çalışmayabileceği kaydedildi.

NASA FOTOĞRAFI YAYINLADI!

NASA, Güneş'teki büyük patlamanın bir fotoğrafını yayınladı. Güneş patlamaları A sınıfından X sınıfına kadar sınıflandırılıyor ve her sınıf 1'den 9'a kadar ölçeklendiriliyor.

10 MAYIS'TA PATLAMA YAŞANDI!

10 Mayıs'ta Güneş'te güçlü bir patlama meydana geldi.

NASA, Güneş'teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Güneş yüzeyindeki patlamalar nedeniyle 2005 yılından bu yana ilk kez bu yoğunlukta bir “jeomanyetik fırtına”nın oluşabileceğini duyurdu.

Bu fırtınadan kaynaklanan kutup ışıklarının ABD'nin Alabama ve Kuzey Kaliforniya eyaletlerinde gözlemlenebileceğini söyleyen bilim insanları, 2005 yılında Güneş'in yüzeyinde meydana gelen şiddetli jeomanyetik fırtınayı hatırlatarak bunların nadir olduğunun altını çizdi.

Kuzey Işıkları (Kuzey Işıkları), Dünya'nın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkmıştır. Kuzey Işıkları Türkiye dahil birçok ülkeden gözlemlendi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
"Seni vurmalı mıyım?" Dilediği anda tetiği çekti!  Melek Nur cinayetine 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' talebi“Seni vurmalı mıyım?” Dilediği anda tetiği çekti! Melek Nur cinayetine 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' talebi
TBMM'de 'kamu tasarrufu' tartışması!  TBMM'de 'kamu tasarrufu' tartışması!
AK Parti Kızılcahamam kampına girecek!  Tarih belirlendiAK Parti Kızılcahamam kampına girecek! Tarih belirlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir