Metan gazı emisyonları dünyayı olumsuz etkiliyor

Metan emisyonları son yıllarda küresel olarak arttı ve bu da küresel ısınmayı sınırlama çabalarını tehlikeye attı.

REKLAM

Metan emisyonları son yıllarda küresel olarak arttı ve bu da küresel ısınmayı sınırlama çabalarını tehlikeye attı. Fransız Çevre, İklim ve Bilim Laboratuvarları'ndaki (LSCE) araştırmacılar, havadaki metan konsantrasyonlarının 2007'de dalgalanmaya başladığını ve 2014 ve 2015'te hızla arttığını bildirdi.

Yayılan metan gazı bataklıklar ve diğer sulak alanlar gibi birçok farklı doğal kaynaktan gelebilir ancak %60'ı tarım ve atıklar başta olmak üzere insan faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

Metanın son dönemdeki artışına neyin sebep olduğu tam olarak belli olmasa da bilim insanları tarımsal uygulamaların önemli bir rol oynadığına inanıyor. Örneğin Kaliforniya'da çiftçilerin, küresel ısınmayla mücadele etmek için ısı hasadı yapan gazlarla mücadeleyi amaçlayan mevzuata uyması gerekiyor.

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu bilim danışmanı Ryan McCarthy sorunu şöyle açıklıyor:

“Metan emisyonlarımızı azaltabiliriz, küresel ısınmayı yavaşlatabiliriz, Kaliforniya sera gazı emisyonları açısından küresel olarak dünyada ikinci sırada yer alıyor. “Bu gaz mandıralarda, depolama alanlarında, petrol ve gaz üretim tesislerinde salgılanıyor.”

Kaliforniyalı çiftçilerin süt ürünleri ve hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan metan emisyonlarını 2030 yılına kadar 2013 seviyelerinin yüzde 40 altına indirmeleri bekleniyor.

Metan atmosferde insan yapımı sera gazı karbondioksite (CO2) göre daha az yaygın olmasına rağmen 28 kat daha fazla ısı emer.

Küresel Karbon Projesi geçen ay, Çin'deki düşüşler sayesinde CO2 emisyonlarının 2016'da sabit kaldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir