Kripto para birimleri bugün neden yükseliyor?

Bugün kripto para piyasası büyüyor. Toplam piyasa değeri son 24 saatte yüzde 2,50 artarak 17 Mayıs'ta 2,35 trilyon dolara ulaştı. Buna, aynı gün içinde yaklaşık %2 ila %4 oranında artan Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) kazançları da dahildir.

Kripto para piyasasını bugün daha yükseğe iten temel nedenler arasında ABD'deki Bitcoin borsada işlem gören fonlara devam eden girişler ve Coinbase'in Avustralya'nın 2,5 trilyon dolarlık emeklilik piyasasına genişleme planları yer alıyor.

Yatırımcılar bir kez daha Bitcoin ETF'lerini hedef alıyor

Kripto para piyasasının devam eden büyümesi, ABD merkezli spot Bitcoin ETF'lerine girişlerdeki artışla paralellik gösteriyor. Bu fonlar, 16 Mayıs itibarıyla 12,40 milyar dolar değerinde BTC'yi yönetiyor.

Bitcoin spot ETF'lerine kümülatif girişler. Kaynak: Farside Yatırımcıları

Hareket, 600'den fazla şirketin portföylerinde Bitcoin ETF'leri bulunduğunu bildirdiği dönemde geldi.

Dünyanın en büyük bankacılık kurumu JPMorgan, piyasada bulunan çeşitli Bitcoin ETF varlıklarını duyurdu. Bankanın yatırım portföyünde BlackRock, Fidelity ve Bitwise'ın 700.000 doların üzerinde değeri olan Bitcoin ETF'leri yer alıyor.

TOPLAM piyasa değeri günlük performans tablosu. Kaynak: TradingView

Bir diğer bankacılık devi Wells Fargo da yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunduğu bir belgede Bitcoin ETF'lerine yatırım yaptığını açıkladı. Wells Fargo, Grayscale Bitcoin ETF'nin (GBTC) 2.245 hissesine sahip olduğunu açıkladı.

Bu açıklamalar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ana akım finansta kabulünün arttığını ortaya koyuyor.

ABD tahvil getirilerindeki düşüş risk iştahını artırdı

Bitcoin ETF'lerine giriş devam ettikçe ABD tahvil getirilerindeki düşüş yatırımcıların risk iştahını daha da artırıyor.

10 yıllık ABD devlet tahvili getirilerinin günlük performans tablosu. Kaynak: TradingView

Bu eğilim, Fed'in 1 Mayıs'ta sona eren iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında gelişti; bu toplantıda yetkililer, öngörülebilir gelecekte faiz oranlarını artırmayacaklarını açıkladılar.

15 Mayıs'ta açıklanan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonun düştüğünü ortaya koydu. Sonuç olarak tahvil yatırımcıları ilk faiz indirimini kasım ayında beklerken, şimdi bunun eylül ayında olacağını düşünüyor.

Eylül ayı Fed toplantısı için hedef faiz oranı olasılığı. Kaynak: ECM

Tarihsel olarak, daha düşük faiz oranlarına ilişkin beklentiler genellikle kripto para piyasasında bir ralliye yol açmaktadır.

Coinbase, Avustralya'nın 2,5 trilyon dolarlık emeklilik piyasasına bakıyor

Kripto para piyasasında bugünkü yükseliş, ABD borsası Coinbase'in özellikle Avustralya'nın büyüyen serbest meslek emeklilik sektörüne yönelik bir hizmet geliştirdiğini duyurmasıyla aynı zamana denk geliyor.

Kaynak: X

Avustralya Vergi Dairesi'nin en son verilerine göre, kendi kendini yöneten portföyler, Avustralya'nın 2,5 trilyon dolarlık emeklilik sisteminin neredeyse dörtte birini oluşturuyor ve şu anda kripto para birimlerine 1 milyar Avustralya Doları (664 milyon dolar) tahsis edilmiş durumda.

Coinbase'in girişimi zaman içinde daha fazla kurumsal katılımın önünü açabilir.

Kripto para piyasasında teknik iyileşme

Teknik açıdan bakıldığında, kripto para piyasasının yükselişi, 100 günlük üstel hareketli ortalamayı (100 günlük EMA; mor dalga) ve baskın alçalan üçgen formasyonunun alt trend çizgisini içeren bir destek geçişinde başlayan rallinin bir parçası.

TOPLAM Kripto Para Piyasa Değeri Günlük Performans Tablosu. Kaynak: TradingView

Yükseliş trendindeki alçalan üçgen formasyonları yükseliş trendinin devam formasyonu olarak kabul edilir.

Bu teknik kuralın bir sonucu olarak kripto para piyasası, kırılma noktasına bağlı olarak Haziran ayına kadar 2,72 trilyon dolar – 3,03 trilyon dolar bölgesine ulaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir