Karaciğer yetmezliğine ve hatta ölüme neden olur! 'Acil servise başvurular arttı' İşte ilk belirtiler

Mevsimsel yağışların başlamasıyla birlikte mantarlar doğada görülmeye başladı. Doğal ortamda bilinçsizce toplanan ve zehirli olduğu bilinmeyen mantarlar, tüketildiği takdirde telafisi mümkün olmayan ve ölümcül sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Zengin protein içeriği sayesinde ete alternatif olarak kendini gösteren mantarlar, yağmurların yoğun yağdığı bu günlerde yaygınlaşarak vatandaşlar tarafından talep görüyor. Doğal mantarlar kültüre göre daha lezzetli olmasına rağmen zehirlenme riski taşırlar. Mantar türünün çok fazla olduğu bu dönemde bazen hangi mantarın zehirli, hangisinin zehirsiz olduğu konusunda kafa karışıklığı olabiliyor. Bilinçsizce tüketilen mantarlar zehirlenmelere ve ölümcül sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Uzmanlar, türü bilinse bile doğadan toplanan mantarların asla tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.

“Karaciğer yetmezliğine neden oluyor”

Doğada yetişen mantarların bilinçsiz tüketiminin ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açabileceğini belirten Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Tolga Aydın, şunları söyledi: “Ülkemizde sonbahar ve ilkbahar aylarında yağışların artmasıyla birlikte, Mantar zehirlenmesi vakalarında bir artış gözlemleniyor ve bu yıl ilimizde zehirlenme vakalarının geçen yıla göre arttığını görüyoruz. Türkiye'de doğal olarak yetişen mantarlar arasında zehirli mantarların da bulunduğunu biliyoruz. Bu zehirli mantarları tükettikten sonra ölüme yol açabilen karaciğer yetmezliği vakaları ve acil karaciğer nakli gerektiren vakalar da mevcut. “Bu günlerde mantar zehirlenmesi nedeniyle halkımıza olan talepler arttı.”

“ZEHİRLENME BELİRTİLERİ 2-6 SAAT İÇİNDE GÖSTERİLİYOR”

AW208442_04

Mantar zehirlenmesinde belirtilerin 2-6 saat içinde ortaya çıktığını belirten Aydın, şöyle konuştu: “Mantar zehirlenmesi bulantı, soğuk terleme, mide bulantısı ve karın ağrısıyla başlar, bilinç bulanıklığı, bayılma, uyuşukluk gibi nedenlerle zehirlenme belirtileri de olabilir. “. . Bu nedenle bu tür sorunlar ortaya çıktığında eğer daha önce mantar yemişsek acil servislere başvurmalıyız. Bu zehirlenme vaka ve olaylarını önlemek için doğanın toplayıp tükettiği mantarları bilinçsizce yemiyoruz. Kültür mantarlarına daha fazla ağırlık verilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum.” dedi.

“DAHA DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKİYOR”

AW208442_02

Vatandaşlardan Muzaffer Bayat ise doğadan toplanan mantarları bilinçsizce tüketmediğini belirterek, şöyle konuştu: “Her mantarın zehirli olup olmadığını bilmediğimiz için zehirlenme ihtimali daha fazla, dolayısıyla daha dikkatli olmalıyız.” ve bunları yerken dikkatli olmamız gerektiğini belirterek, “Zehirli olmayan mantarları daha çok tercih etmemiz gerekiyor” dedi.

“DOĞADA BULDUĞUMUZ TÜM MANTARLARI YEMEMELİYİZ”

AW208442_03

Halit Bozkurt, “Doğada bulduğumuz mantarların hepsini yememeliyiz. Mantar insan hayatı için çok tehlikelidir. Ayrıca avantajları da var. Onun da hasarı var. İnsanlar zehirli mantarlardan ölebilir ve sağlık sorunları yaşayabilir. Bulduğumuz her mantarı tüketmeliyiz. “Sağlığımız için mantarların hepsini yememeliyiz” dedi. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İYİ Parti Genel Başkanı'ndan mülteci harçlarına zam kararı! İYİ Parti Genel Başkanı'ndan mülteci harçlarına zam kararı! “%53 bana oy verdi”
Kamp yaparken, piknik yaparken sizi yarı yolda bırakmayacak o termos satışta.Kamp yaparken, piknik yaparken sizi yarı yolda bırakmayacak o termos satışta.
Genç kadın cinsel ilişki teklifini kabul etmeyince dehşete düştü!  Boynunuza bir ip bağlayın... Genç kadın cinsel ilişki teklifini kabul etmeyince dehşete düştü! Boynunuza bir ip bağlayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir