Japonya Ay'a ayak basan beşinci ülke oldu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Japon uzay ajansı, uzay aracının Ay'a indiğini duyurdu ancak inişin doğruluğu halen analiz ediliyor.

REKLAM

Japonya, uzay aracını Cumartesi sabahı erken saatlerde Ay yüzeyine indirerek tarihte Ay'a ulaşan beşinci ülke oldu.

Ancak güç kaynağı sorunu nedeniyle görevin beklenenden daha kısa sürmesi ihtimali var.

Yetkililer, misyonun önceliklerinden biri olan astronot taşımayan uzay aracının doğru iniş yapıp yapmadığını analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Japonya Uzay ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Başkanı Hitoshi Kuninaka, Ayı Keşfeden Akıllı Rover anlamına gelen SLIM adlı aracın ay yüzeyine inip Dünya'ya veri gönderdiğine inandığını söyledi.

Ancak SLIM'in güneş panellerinin güç üretmediğini ve uzay aracının pil ömrünün yalnızca birkaç saat daha uzun süreceğini söyleyen Kuninaka, artık önceliğin aracın kalan piliyle mümkün olduğunca fazla ay verisi toplaması olduğunu ekledi.

Japonya, ABD, Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan'ın ardından Ay'a ulaşan beşinci ülke oldu.

Kuninaka, Japonya'nın uzay programının en azından “minimum” başarıya ulaştığına inandığını söyledi.

İNCE görev

SLIM, Cumartesi günü Tokyo saatiyle 12:20 civarında Ay'a indi.

Japon uzay ajansının başlangıçta SLIM'in ay yüzeyinde olduğunu ancak hala “durumunu izlediğini” söylemesinin ardından gergin bir bekleyiş başladı.

Yaklaşık iki saat sonra düzenlenen basın toplantısına kadar daha fazla ayrıntı verilmedi.

Görevin tam bir başarı olarak değerlendirilmesi için uzay yetkililerinin SLIM'in doğru bir iniş yapıp yapmadığını doğrulaması gerekiyor. Kuninaka, daha fazla zamana ihtiyaç duyulmasına rağmen, uzay aracının inişten önceki hareketini gösteren verilere dayanarak kişisel olarak bunun büyük olasılıkla başarılacağını düşündüğünü söyledi.

Çok küçük bir hedefi vurmayı hedefleyen SLIM, binek otomobil boyutunda hafif bir uzay aracıdır. SLIM, daha önceki Ay inişlerinden çok daha fazla kontrol vaat eden “nokta iniş” teknolojisini kullandı.

Önceki sondaların çoğu yaklaşık 10 kilometre genişliğindeki iniş alanlarını kullanırken, SLIM yalnızca 100 metre genişliğindeki bir alanı hedef alıyordu.

Proje, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'nın (JAXA) hassas teknoloji üzerine yirmi yıllık çalışmasının sonucudur.

“Durumu araştırılıyor”

Uzay aracı alçalırken JAXA'nın görev kontrol merkezi her şeyin beklendiği gibi gittiğini söyledi ve daha sonra SLIM'in Ay yüzeyinde olduğunu söyledi.

Ancak inişin başarılı olup olmadığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Kontrol merkezi defalarca “durumunun doğrulandığını” ve basın toplantısında daha fazla bilgi verileceğini tekrarladı.

JAXA uzay ajansına göre, “Ay keskin nişancısı” lakaplı SLIM, Cumartesi gece yarısı alçalmaya başladı ve 15 dakika içinde Ay yüzeyinin yaklaşık 10 km yukarısına ulaştı.

JAXA, iniş aracının 5 km yükseklikte dikey alçalma modunda olduğunu, dolayısıyla yüzeyden 50 m yükseklikte SLIM'in güvenli bir iniş noktası bulmak için paralel bir hareket yapmak zorunda kaldığını söyledi.

REKLAM

JAXA, misyonun ana hedefinin, ay görevlerinin “inmenin kolay olduğu yere değil, inmek istediğimiz yere” inmesine olanak sağlayacak yeni iniş teknolojisini test etmek olduğunu söyledi.

Uzay aracının, özel bir kamerayla mineralleri analiz etmek de dahil olmak üzere Ay'ın kökenine dair ipuçları araması bekleniyor.

Çarpmayı hafifletmek için bir yastıkla donatılan SLIM, Shioli kraterinin yakınına, volkanik kayalarla kaplı bir alanın yakınına inmeyi hedefledi.

Yakından izlenen görev, özel bir ABD şirketinin Ay misyonunun, fırlatılmasından sadece birkaç saat sonra uzay aracında meydana gelen yakıt sızıntısı nedeniyle başarısız olmasından sadece 10 gün sonra gerçekleşti.

SLIM, Eylül ayında Mitsubishi Heavy H2A roketiyle fırlatıldı. Başlangıçta Dünya'nın yörüngesinde döndü ve 25 Aralık'ta Ay yörüngesine girdi.

REKLAM

JAXA'nın zorlu inişler konusunda oldukça fazla deneyimi var. 2014 yılında fırlatılan Hayabusa2 uzay aracı, 900 metre uzunluğundaki asteroit Ryugu'ya iki kez indi ve Dünya'ya geri gönderilen örnekleri topladı.

Ay'ın Önemi

Uzmanlar, SLIM'in başarısının, özellikle de Ay'a hassas inişinin, Japonya'nın küresel uzay teknolojisi yarışındaki profilini yükselteceğini söylüyor.

Tokyo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden havacılık profesörü Takeshi Tsuchiya, hedeflenen alana inişin doğruluğunun teyit edilmesinin, Ay keşiflerinin geleceği açısından önemli olduğunu söyledi.

“Japonya'nın Ay'ın geliştirilmesindeki konumunu yeterince gösterecek uygun teknolojiye sahip olduğunu dünyaya göstermek gerekiyor” dedi.

Tsuchiya, Ay'ın kaynak keşfi açısından önemli olduğunu ve Mars gibi diğer gezegenlere gitmek için üs olarak da kullanılabileceğini söyledi.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir