İsrail, Batı Şeria'yı kademeli olarak ilhak etmeyi planlıyor

Borrell, AB dışişleri bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısının ardından basına açıklama yaptı.

Borrell, bakanların Gazze'deki durumu tartıştıklarını söyledi. “Bu durum tüm Üye Devletler için ciddi bir endişe kaynağıdır. Elbette Gazze'ye insani yardımın girmesi için baskı yapmaya devam etmeliyiz, ancak bu, bölgede nükleer silahların yayılması riski de ciddi bir endişe kaynağıdır. İsrail ile Lübnan arasında bir çatışma olması durumunda, özellikle ABD ve Fransa'nın aktif arabuluculuğu gerekiyor.” “Çabalarınızı destekliyoruz” dedi.

Borrell, AB'nin Gazze konusunda ortak bir tutumunun bulunmadığını, bunu tespit etmek amacıyla Birliğin hem İsrail hem de Filistin ile ilişkilerini tüm yönleriyle açıklayan bir belgeyi bakanlara gönderdiğini ve ortak bir tutum oluşturulması için çaba gösterileceğini ifade etti.

Borrell, savaşın daha da uzun sürmesini bekleyip beklemediği sorulduğunda şunları söyledi:


“Öyle görünüyor. Maalesef Gazze'de Filistinlilerin hayatta kalma mücadelesini sınayacak bir savaş bu. Batı Şeria'da olup bitenlere bakın. Uluslararası hukuk bir kez daha sınanacak. Batı'nın kademeli olarak ilhak edilmesi yönünde açık bir istek var. Banka kesinlikle barış getirmeyecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir