İran'ın yeni reformcu cumhurbaşkanından ne beklemeliyiz? – Son dakika dünya haberleri

EPA
İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sürpriz kazananı Mesud Pezeşkian oldu

Mesud Pezeşkian'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha katı rakibi Said Celili'ye karşı kazanması beklenmiyordu.

Pezeşkiyan'ın seçim sırasında ve sonrasında reformcu karakteri dikkat çekti. Ancak yeni başkan genel olarak kabul ettiğimiz liberal fikirli, demokrasiyi seven bir reformcu değil.

İran'da reformistler, İslam Cumhuriyeti'nin yönetici seçkinlerinin ideolojik bir grubudur.

Ancak muhafazakar rakipleri gibi İslamcılar da rejimin ideolojisinin daha ılımlı bir versiyonunu destekliyor ve bunun hem yönetici din adamları hem de İran toplumu için daha faydalı olacağını söylüyorlar.

Reformistler 1997'den 2005'e kadar iktidardaydı ve muhafazakar merkezci Hasan Ruhani'nin 2013'ten 2021'e kadar cumhurbaşkanı olduğu dönemde kurulan fiili koalisyonun parçasıydı.

Bu dönemlerde reformcular sıklıkla daha özgür ve daha demokratik bir toplum çağrısında bulundular.

Ancak 2024 yılında önceki reformist yönetimlerin aksine seçim kampanyalarında bu tür vaatlere yer verilmedi.

1990'lı yıllardan bu yana İran, muhalefetin arttığı ve ardından baskıcı güçlerin hakimiyeti altına girdiği çeşitli dönemlerden geçti.

Reformcular da ciddi siyasi baskılarla karşı karşıya kaldı ve son yirmi yılda birçok yüksek profilli isim hapse atıldı.

Her ne kadar yönetime mensup olsalar da reformcuların Dini Liderlik Ofisi, Muhafızlar Konseyi, Devrim Muhafızları ve Yüksek Milli Güvenlik Konseyi gibi büyük güç merkezleri üzerinde hiçbir nüfuzunun olmadığı yaygın olarak kabul edilmektedir.

Muhafazakar eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Mayıs ayında bir helikopter kazasında öldüğünde Pezeshkian başkanlık kampanyasını hazırlamaya başladı.

2013'te Hasan Ruhani'nin stratejisine çok benzer bir strateji seçen Pezeshkian, ülkenin yıllardır Batı yaptırımları nedeniyle karşı karşıya kaldığı ekonomik zorluklara odaklandı ve muhafazakar rakiplerini “radikal” Batı karşıtı tavırlarıyla bu duruma sebep olmakla suçladı.

Pezeshkian, kampanyasına 2015 yılında nükleer anlaşmanın imzalanmasına yardımcı olan ülkenin eski dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif'i de dahil etti.

Zarif bir reformcu olmasa da Pezeshkian'ın yanında güçlü bir kampanya yürüttü.

Haberler
İran'ın dini lideri en önemli konularda son sözü söyleyecek

Pezeshkian, seçim manifestosunda dış politikasının ne Doğu karşıtı ne de Batı karşıtı olmayacağını belirtti.

Eski Cumhurbaşkanı Reisi'nin ülkeyi Rusya ve Çin'e yakınlaştırma politikasını eleştiren Pezeshkian, ekonomik krizi çözmenin tek yolunun nükleer anlaşmazlığa son vermek ve yaptırımların hafifletilmesi için Batı ile müzakere yapmak olduğunda ısrar etti.

Ancak kampanya sırasında İranlı dini lider Ayetullah Ali Hamaney bu fikirleri eleştirdi. Hamaney, refahın ABD ile daha dostane ilişkilerle sağlanacağı düşüncesinin “aldatma” olduğunu söyleyerek, nükleer anlaşmadan çekilen tarafın İran değil ABD olduğunu hatırlattı.

İran Anayasasına göre Hamaney ülkenin ana karar vericisidir.

1979'da devrimci olan ve 1989'da iktidara gelerek cumhurbaşkanı olan 85 yaşındaki Şii din adamı Hamaney, İsrail ve ABD'ye karşı ideolojik düşmanlığı, Batı'ya olan derin güvensizliği ve İsrail'e verdiği destekle tanınıyor. Son yirmi yılda dünya sahnesinde Çin'e ve Rusya'ya yönelindiği biliniyor.

İran'ın bölgedeki politikalarının en önemli unsurlarından biri Kudüs Gücü'nün (Devrim Muhafızları'nın dış kolu) eylemleridir.

Başkanın bu yetkiler üzerinde doğrudan kontrolü yoktur ve karar verme yetkisi dini lidere aittir.

Hamaney, seçimlerin ilk turundan üç gün öncesine kadar Kudüs Gücü'nün ülkenin güvenlik doktrini açısından vazgeçilmez olduğunu defalarca söyledi.

Dolayısıyla Pezeshkian Batı'ya yönelik farklı ve dostane bir dış politikadan bahsetse bile İran'ın Lübnan, Suriye ve Yemen gibi ülkelerdeki faaliyetlerinde değişiklik olasılığı düşük.

Ancak tüm bunlar bir yana, cumhurbaşkanı İran'ın en kıdemli diplomatıdır ve Dışişleri Bakanlığı hâlâ dış politikanın şekillendirilmesine ve uygulanmasına yardımcı olabilir.

Tıpkı 2015'te, dönemin merkezci Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Hamaney de dahil olmak üzere aşırıcıları nükleer anlaşmayı kabul etmeye ikna ettiği gibi, Pezeshkian'ın hükümeti de kapının ardındaki siyasi lobicilik yoluyla kendi vizyonunu empoze etme fırsatına sahip.

Ayrıca yönetimin ülkedeki kamusal söylemi önemli ölçüde etkilemesi ve Hamaney'in tutumuyla tam olarak uyumlu olmayan politikaları teşvik etmesi de mümkün.

Bu tür eylemler, reformcuların vaat ettiklerini yerine getirmek ve Pezeshkian'ın sözleriyle “ülkenin etrafına aşırıcılar tarafından örülmüş duvarları” yıkmak için tek umudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir