IM-1 Nova-C: Ay'a yapılan son Apollo misyonundan yarım yüzyıl sonra fırlatılan ABD'nin özel ay aracı

Houston merkezli havacılık şirketi Intuitive Machines tarafından inşa edilen Odysseus Ay'a iniş aracı Perşembe sabahı Florida'dan fırlatıldı.

REKLAM

Şirketin Odysseus adlı Nova-C iniş aracı sabah 6'dan kısa bir süre sonra NASA'nın Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden havalandı.

Daha önce Çarşamba sabahı yapılması planlanan fırlatma, iniş aracının tahrik sisteminde kullanılan sıvı metanda tespit edilen ısınma sorunu nedeniyle 24 saat ertelendi.

Her ne kadar özel mülkiyete ait bir görev olarak kabul edilse de, NASA'nın Ay'a astronot gönderme planının öncesinde, ay ortamına ilişkin veri toplamak için tasarlanmış altı farklı NASA yükünü taşıyor.

Planlara göre Intuitive Machines'in Nova-C aracı, yaklaşık bir haftalık uçuşun ardından 22 Şubat'ta Ay'ın güney kutbu yakınındaki Malapert A kraterine inecek.

Başarılı olması halinde bu uçuş, 1972'de Ay'a yapılan son insanlı Apollo misyonundan bu yana bir ABD uzay aracının ay yüzeyine yapacağı ilk kontrollü iniş olacak.

Bu aynı zamanda NASA'nın Artemis ay programının bir parçası olarak ay yüzeyine yapılacak ilk gezi olacak.

Nova-C gibi küçük iniş araçları, Ay'ın yüzeyini, kaynaklarını ve potansiyel tehlikelerini yakından inceleyecek araçları taşımayı hedefliyor.

Odysseus, Ay'ın yüzeyi ile meteorolojik etkileşimler, radyasyon, hassas iniş teknolojileri ve navigasyon konularına odaklanacak.

NASA geçen ay Artemis'in ilk insanlı Ay'a iniş tarihini 2025'ten 2026'nın sonuna erteleyeceğini açıklarken, Çin hedefinin 2030 olduğunu açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir