Fransa bitki bazlı ürünlerde “biftek” ve “jambon” etiketlerini yasakladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa'ya bitkisel bazlı ürünlere ilişkin getirilen yeni düzenlemede biftek, jambon gibi isimler yasaklandı. Kurallara uymayanlara 7 bin 500 avroya kadar para cezası verilecek.

REKLAM

Fransa'da hükümet, bitkisel bazlı ürünlerin etiketlerinde biftek ve jambon gibi geleneksel olarak et ürünleriyle bağlantılı terimlerin kullanılmasını yasakladı.

Resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren düzenlemenin, et sektörünün “vejetaryen jambon” veya “vegan sosis” gibi terimlerin tüketicilerde neden olabileceği kafa karışıklığı konusunda uzun süredir dile getirdiği kaygılara yanıt verdiği öne sürüldü.

Ancak 27 Şubat Salı günü yayınlanan yönetmelik, içeriğinde az miktarda bitki bulunan “merguez sosisi” veya beyaz etlerin içine jambon, İsviçre peyniri gibi malzemelerin konulduğu “cordon bleu” gibi ürünlere izin veriyor. etiketlerini korumak için tavuk, hindi veya dana eti.

Yeni etiketleme sistemine uymayanlara verilecek ceza ise 1.500 euro olarak belirlendi. Ancak etiketlerde yapılan hatanın tüzel kişi olması durumunda ceza 7 bin 500 avroya çıkıyor. Kararnameye göre, üreticilere bu tür yaptırımlara maruz kalmadan mevcut stoklarını satmaları için bir yıllık ek süre veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir