Esad'ın danışmanı Şam'da şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Luna el Şibil, Şam'da şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

REKLAM

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın özel medya danışmanı Luna el Şibil, Şam yakınlarındaki bir otoyolda şüpheli bir araba kazası sonrasında Cuma günü El Şami hastanesinde hayatını kaybetti.

Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği bir dönemde Esad'ın danışmanı Şibil'in bu müzakerelerde önemli rol oynaması bekleniyordu.

Aracının yoldan çıkması sonucu ağır yaralanan Şibil'in, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bildirildi. Yerel basında da olayın gizemini koruduğu, zırhlı aracın Şibil'in aracına arkadan çarparak yol ortasına ittiği belirtildi.

Ayrıca kaza yapan aracın ön kısmında metal parçasının olduğu ve bunun da Şibil'in ağır beyin kanaması geçirmesine neden olduğu belirtildi.

Öte yandan Şibil'in general eşi, İran destekli Haşdi Şabi militanlarının Şam'da Esad'ın sarayında düzenlediği özel operasyonla tutuklandı.

Türkiye yıllardır Esad'ı iktidardan uzaklaştırmak isteyen silahlı muhalif savaşçıların büyük bir destekçisi oldu ve 2016'dan bu yana kuzey Suriye'de üç büyük askeri operasyon gerçekleştirdi. Kuzey Suriye'nin bir kısmı Türk ordusunun kontrolü altında.

Rusya ve İran'ın desteklediği Esad, son yıllarda müttefiklerinin de yardımıyla toprakların çoğunu yeniden ele geçirmeyi ve savaşın gidişatını kendi lehine çevirmeyi başardı.

Türkiye destekli muhalif güçler artık sadece Suriye'nin İdlib bölgesini yönetiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir