Dünya Gazze'yi savunuyor – Son haberler

Almanya'nın Kreuzberg bölgesindeki Oranien Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, ardından Mitte bölgesindeki Neptunbrunnen Meydanı'na yürüdü.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden göstericiler, “Gazze'deki soykırım hepimizi etkiliyor”, “Soykırımı durdurun, Filistin özgür olacak”, “Gazze'deki soykırımı durdurun”, “Siyonizm suçtur, Filistin özgür olsun” gibi sloganların yer aldığı Filistin bayrakları taşıdı. Ellerinizi Filistin'den çekin.” “Çekilin” ve “Terör işgaline son verin” yazılı pankart ve pankartlar taşıdılar.

Alman hükümetinin İsrail'e desteğini eleştiren protestocular, “Alman maliyesi, İsrail bombaları”, “Alman silahları, Alman parası, dünyanın her yerindeki cinayetler”, “İsrail terörist bir devlettir”, “Hemen ateşkes” ve “İsrail'i durdurun” gibi sloganlar attı. savaş.” meslek”.

Polis, Breite ve Fischerinsel sokaklarının kesiştiği noktada yürüyüşü durdurarak gösteriye müdahale etti. Çıkan çatışmada polis göstericilere biber gazı kullanarak çok sayıda aktivisti gözaltına aldı. Biber gazından etkilenen çok sayıda protestocu olay yerine gelen ambulansta ayakta tedavi edildi.

Yaşanan arbedenin ardından polisin devam etmesine izin verdiği yürüyüş Neptunbrunnen Meydanı'nda sona erdi.​​​​​​​​​

Polis sözcüsü Anja Dierschke, gösteri sırasında gözaltına alınan kişilerin tam sayısını vermediğini ancak sayının şimdilik 10'un altında olduğunu söyledi.

Dierschke, bu kişilerin hakaret ve halkı kışkırtmakla suçlandığını söyledi.

Sözcü Direschke, gösteriye 6 bin 200 kişinin katıldığını kaydetti.

Etkinliği düzenleyenler, etkinliğe 10 binden fazla kişinin katıldığını duyurdu.

[Fotoğraf: AA]

İngiltere

Filistin'le dayanışmayı göstermek ve Gazze'de ateşkes çağrısı yapmak amacıyla Londra'nın Regent Caddesi'nde başlayan yürüyüş, Başbakanlık ofisinin bulunduğu Downing Caddesi'nin girişindeki 10 numarada sona erdi.

250 binden fazla kişinin katıldığı yürüyüşte protestocular, “Özgür Filistin”, “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak” ve “Rishi Sunak, saklanamazsın, seni yargılayacağız” gibi sloganlar attı. soykırım için”.

Yürüyüş güzergahı üzerinde yolun daraldığı noktada Filistinli destekçiler ile İsrailli destekçiler karşı karşıya geldi. Polis ve yürüyüşü düzenleyenlerin aldığı önlemler nedeniyle büyük bir olay yaşanmamasına rağmen, İsrailli bir destekçi ile Filistinli destekçi arasında sözlü tartışma yaşandı.

İsrail'i destekleyen aktivist polis tarafından yürüyüş yolundan uzaklaştırılırken, Filistinli destekçiler iki grup arasında büyük bir pankart açarak taraflar arasındaki iletişimi kesti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

“Bu hayali gerçekleştirmek bizim görevimiz”

İlk konuşmayı Downing Caddesi girişinde kurulan platformda 14 yaşındaki Filistinli Abdurrahman yaptı.

Tüm Filistinli çocuklar adına konuştuğunu iddia eden Abdurrahman, “Bütün çocuklar gibi biz de eğitimimize devam etmek, ailemizle birlikte yaşamak istiyoruz. Ancak İsrail buna izin vermiyor ve tüm dünya sessiz kalıyor.” dedi.

Çocukların daha iyi bir Filistin hayali kurmaya devam edeceklerini vurgulayan Abdurrahman, şöyle konuştu: “Kötülüğe teslim olmayacağız ve özgür bir Filistin hayali kurmaya devam edeceğiz. Eğer günümüzün büyükleri bunu gerçekleştiremezse, bu hayali gerçekleştirmek bizim görevimizdir. Çocuklar Bugünün liderleri geleceğin liderleridir.” dedi.

PCS sendikasının memur üyeleri İsrail'e silah satışını onaylamayacak

Filistinli foto muhabiri Motaz Azaiza, 200 günden fazla süren Gazze saldırılarında ara sıra umudunu yitirse de Londra'daki yürüyüşün kendisine yeniden umut verdiğini söyledi.

Gazze'nin güzelliklerini göstermek için foto muhabirliği yapmaya başladığını belirten Azaiza, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla Gazzelileri bölgeden uzaklaştırmayı hedeflediğini söyledi.

Azaiza, “Çektiğim acılardan da anlaşılacağı üzere masum çocukları öldürüyorlar. Onların evinde yaşamak isteyen herkesi öldürüyorlar” dedi. dedi.

Kamu ve Ticari Hizmetler Birliği (PCS) genel sekreteri Fran Heathcote, memur olan üyelerinin silah satışına ilişkin belgeleri işlemeyeceklerini ve bu taleplerin gelmesi halinde iş bırakma eylemi düzenleyeceklerini vurguladı.

Heathcote şunları söyledi: “Üyelerimizin İsrail'in Gazze'ye yönelik korkunç saldırılarını desteklemelerine izin vermeyeceğiz. Filistin için, Ortadoğu için ve tüm insanlık için İsrail'e silah göndermeyi bırakmalı, derhal ateşkes sağlamalı ve katliamlara son vermeliyiz.” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

“Ne kadar zaman geçtiğine ve hiçbir şeyin değişmediğine inanamıyorum”

Soyadını paylaşmak istemeyen Adrian isimli protestocu, yaptığı açıklamada, Gazze'de yaşananların soykırım olarak kabul edilmesi için yeterli delil olmasaydı Uluslararası Adalet Divanı'ndaki yargılamanın bu kadar uzun sürmeyeceğini vurguladı. ne kadar uzun olursa olsun. .

Adrian, İngiliz Hükümeti'nin tarafsızlık istediğini açıklayarak şunları söyledi:

“Tarafsız davranarak mazlumların haklarına saygı duymalı. Ancak görünen o ki Parlamentomuza da sızmış olan Muhafazakar Parti'nin yüzde 80'i, İsrail'in dostu olarak İşçi Partisi'nin yüzde 37'sini destekliyor. Parti İsrail'le dosttur, eğer Çin'in dostu, Çin'in dostu diye bir grup olsaydı çok büyük tepki görürdü. Rusya Ukrayna'ya baskı yapıyor ve ülkemiz Ukraynalılara büyük bir misafirperverlik gösteriyor, evlerimizi açalım. Ukraynalılar, biz Ukrayna'ya silah gönderiyoruz ama İsrail onlara baskı yapıyor: “Filistinlilere bunu yaptığında biz mazlumların yanında değiliz.”

İsrail'in kuruluşunda önemli etkisi olan Balfour Deklarasyonu'na değinen Adrian, burada bahsedilen yerel halka saygı ilkesinin ihlal edildiğini vurguladı.

Adrian, Filistinlilerin yaşadıklarına Batı dünyasının tepki vermediğini de iddia ederek, şöyle konuştu: “Aynı şey İrlanda'da olsaydı, İngiliz ordusu 35 bin İrlandalıyı öldürseydi, dünya bu duruma sessiz kalmazdı.” “. . Bunlar sadece Ortadoğulu oldukları için oluyor. Hiçbir ırksal bağımız yok ama sorumluluklarımız var.” dedi.

Claire Lodge isimli aktivist, 7 Ekim'den bu yana tüm yürüyüşlere katıldığını belirterek, şöyle konuştu: “İlk başta 1-2 hafta sonra dünyanın bu olup bitenlere son vereceğini düşünüyorduk. Bu kadar zamanın geçtiğine inanamıyorum. geçti ve hiçbir şey değişmedi.” dedi.

Lodge ayrıca İngiliz hükümetine güvenmediğini de söyledi. Seçim yoluyla iktidar değişikliğinin Gazze'deki durumu etkilemeyeceğini vurgulayan Lodge, mali boykotların ve işleri durdurmaya yönelik eylemlerin etkili olacağını söyledi.

Yaşadığı bölgede iktidardaki Muhafazakar Parti'nin desteklendiğini anlatan Lodge, “Filistin meselesine orada da büyük destek var ama bir değişiklik yok.” dedi.


İrlanda

İrlanda Filistin Dayanışma Derneği'nin Dublin'deki “Anma Bahçesi” parkında düzenlediği gösteriye çok sayıda dernek, siyasi parti yetkilisi ve yüzlerce kişi katıldı.

Filistin ve İrlanda bayrakları taşıyan protestocular daha sonra Kildare Caddesi'ne doğru yürüdü.

Protestocular, “Gazze'deki soykırıma son verin”, “Hemen ateşkes” ve “Filistin'e özgürlük” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteriye katılan Türk vatandaşı Burak Kuralkan ve Dublin Üniversitesi (UCD) öğrencisi Heather Eogan açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

“'Yalnız değilsin' demek için buradayız”

İsrail'in gerçekleştirdiği katliamı tüm dünyanın gözü önünde televizyonlarda herkesin gördüğünü belirten Kuralkan, şöyle konuştu: “Adaletin kaybolduğu, insanlığın yok edildiği bu günlerde, Filistin halkı bize muhteşem bir direniş gösteriyor ve biz aslında bugün buradayız. En azından onların yanında olduğumuzu söylemek için.” 'Yanınızdayız' ve 'yalnız değilsiniz' demek için buradayız” dedi.

Kuralkan, şöyle konuştu: “İsrail'in yaptığı bu soykırım ve adaletsizlik maalesef hepimizi derinden etkiliyor ve üzüyor. Filistin halkının kararlı duruşu ve inancıyla aslında hepimize büyük bir insanlık ve inanç dersi verdiğini görüyoruz”. dedi.

Gösteriye katılmanın kendileri için önemli olduğunu belirten Eogan, İsrail'i boykot etmek ve yaptırım uygulamak için UCD kampını sürdürdüklerini, kamptan bir ekibin de protestoya destek vermek için buraya geldiğini, böylece insanların ne kadar önemli olduğunu bilmelerini sağladığını söyledi. utanç verici bir UCD'ydi. tepki ve tepki verme konusunda eylemsizlik Görünürlüklerini artırmak istediklerini söylediler.

Eogan şunları söyledi: “Şu anda Filistin'de olanları düşünmek korkutucu. Refah'ta şiddetin tırmandığını düşünmek korkutucu. Buna karşı harekete geçmek istemeyen insanların olduğunu düşünmek şaşırtıcı, bu yüzden kolay. Ben ve öğrenci arkadaşlarım için harekete geçiyoruz. Neyi riske attığımız önemli değil çünkü Filistin “Filistin'deki insanların neler kaybettiğini hayal etmek bile imkansız.”

Avusturya

Başkentin 10. bölgesindeki Kültür Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, Filistin bayrakları ve “Soykırıma hayır”, “İsrailli terörist” ve “Özgür Gazze” yazılı pankartlar taşıdı.

Büyük Nakba felaketinin 76'ncı yıl dönümü nedeniyle ülkenin birçok yerinden başkente gelen Filistinli destekçiler, konuşmaların ardından Favoritenstrasse üzerinden Antonplatz'a gitti.

Gösteri sırasında “İntifada ve nehirden denize özgür Filistin” gibi sloganların atılmaması gerektiği, aksi takdirde protestoya izin verilmeyeceği uyarısı yapıldı.

Nakba'nın tarihinin ve Gazze'de yaşananların anlatıldığı mitingde konuşan SÖZ (Avusturya Sosyal Gelecek) Partisi Genel Başkanı Hakan Gördü, Avusturyalı siyasetçilerin Gazze'de olup bitenlerden haberdar olduğunu, sivillerin, çocukların ve kadınların orada olduğunu söyledi. öldürüldüler ama buna rağmen sessiz kaldılar.

Gördü, şöyle konuştu: “Bugün bir siyasi vizyon, bir ideoloji, bir din adına değil, sadece insanlık adına konuşuyoruz. Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler sivilleri ve çocukları öldürmenin yanlış olduğunu söylemek için buradalar.” dedi.

Alman siyasetçi ve eski Federal Parlamento üyesi Annette Groth da Gazze'deki soykırım ve barbar katliamlara kayıtsız kalmayan sayısız insanın sokaklara dökülerek tepki gösterdiğini ancak Filistin'e destek amaçlı gösteri düzenleyenler üzerindeki baskının arttığını anlattı. Avrupa'nın birçok ülkesinde önemli ölçüde.

Groth, 2010 yılında Mavi Marmara gemisinde aktivist olduğunu ve o dönemde İsrail askerlerinin yaralı aktivistlere uyguladığı vahşete tanık olduğunu anlattı.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Gazze'den Almanya Başbakanı Scholz'a tepki

Tel Aviv yönetiminin Refah'a yönelik başlattığı işgal girişimine rağmen Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un “İsrail'in insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı duyduğunu” belirttiğini hatırlatan Groth, şöyle devam etti:

“Bu Şansölye (Başbakan) nerede yaşıyor? İsrail'in uzun süredir insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermediğini biliyoruz. Bu yüzden İsrailli bir gazetecinin yazdığı gibi, Gazze'deki tahliye alanları değişti. “Gazze'de (insanların) yok oluşuna tanık oluyoruz. Onun için her yerde yüksek sesle söylüyorum: (Bu katliamlar) benim adıma yapılmamalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir