Dogecoin (DOGE) fiyatı neden düşüyor?

Genel kripto para piyasasının keskin bir düzeltme geçirmesi nedeniyle Dogecoin (DOGE) fiyatı bugün düştü.

27 Nisan'da DOGE fiyatı %4,82 düşüşle 0,15 dolar civarına geriledi ve aynı gün değerlemesi %2,25 düşen kripto para piyasasının altında performans gösterdi. Memecoin, bir ay önce yerel zirvesi olan 0,229 dolardan %38 düştü.

Düşen faiz oranı indirimi beklentileri Dogecoin'e olan talebi olumsuz etkiledi

Dogecoin'in bugünkü düşüşü, 25 Nisan'da ABD gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) açıklanmasının ardından başlayan daha büyük kripto para piyasası hareketinin bir parçası.

Özellikle Amerikan ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğindeki büyümesi beklenen %2,5'in aksine %1,6 oldu. Aynı zamanda kişisel tüketim harcamaları Mart ayında %0,3 arttı.

Bu zayıf ekonomik göstergeler göz önüne alındığında, swap yatırımcıları Fed'in 2024'te faiz indirimine ilişkin beklentilerini sadece 33 baz puana düşürdüler ve bu da yılın başında beklenen altı çeyrek puanın üzerinde bir faiz indirimi beklentisini önemli ölçüde azalttı.

Faiz oranlarının yüksek olmaya devam edeceği beklentisi, 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisini 24 Nisan'da son beş ayın en yüksek seviyesi olan %4,739'a taşıdı.

O zamandan bu yana getiriler istikrar kazandı ve riskli kripto para birimlerinin çekiciliği azaldı. Örneğin, getirilerin zirve yaptığı günde, beş Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) toplam 217 milyon dolarlık çıkış gördü.

Dogecoin'in açık pozisyonu düşüyor

Dogecoin'in açık pozisyonu (OI), neredeyse bir ay önce yerel zirve olan 2,21 milyar dolardan 27 Nisan'da 865,63 milyon dolara düştü. Bu arada, fonlama oranı şu anda sekiz saatte %0,0063'tür.

Hem OI'deki düşüş hem de düşük finansman oranı birlikte piyasada düşüş eğiliminin devam ettiğini gösteriyor. Bu, yatırımcıların Dogecoin'in gelecekteki fiyat hareketlerine ilişkin belirsizlik nedeniyle temkinli bir yaklaşım sergilediğini veya Dogecoin'in yüksek kaldıraçla alım satımına olan genel ilginin azaldığını gösteriyor.

İlgili: Dogecoin, Bitcoin Halving'den Sonra Tekrar Saldıracak mı?

DOGE teknik analizi

Dogecoin fiyatındaki bugünkü düşüş, fiyatın azalan bir trend çizgisi ve 50 günlük üssel hareketli ortalama (50 günlük EMA; aşağıdaki grafikte kırmızı dalga) ile işaretlenmiş bir direnç alanına ulaşmasıyla başlayan satış eğiliminin devamı gibi görünüyor. .

Özellikle aşağı yönlü trend çizgisi direnci, DOGE'nin son 30 gün içinde birçok kez yukarı yönlü girişimlerini sınırladı.

27 Nisan itibarıyla kripto para birimi, potansiyel bir toparlanma için birkaç hafta süren artan trend çizgisi desteğini test ediyordu. Bu, fiyatı Nisan ayı sonuna kadar 0,159 dolar civarındaki azalan trend çizgisi direncine doğru itebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir