“Cumhurbaşkan Erdoğan'ın tutumu Filistin davasının adaletine inanan bir yürekten geliyor.”

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Doğru yolda olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olumlu tutumunu takdir ediyoruz. “Bu tutumlar Filistin davasının adaletine inanan bir yürekten geliyor.” dedi.

Şeyh Sabri, Türkiye'nin Filistin davasına ilişkin diplomatik ve medya faaliyetlerinin önemli olduğunu vurgulayarak, Filistin halkının haklarının ve Mescid-i Aksa'nın İslami statüsünün korunması için daha fazla tedbir alınması çağrısında bulundu.

Şeyh Sabri, Arap ve İslam dünyasına, Filistin halkına yönelik saldırıyı durdurmak ve İsrail'i soykırım savaşından caydıracak bir İslam birliği oluşturmak için Türkiye ile işbirliği yapmaya çağrıda bulunarak, İsrail'in ABD ve İsrail'in sınırsız desteğinden yararlandığını vurguladı. Batı, Filistin halkına karşı bu savaşta.

Şeyh Sabri, Arap ve İslam ülkelerinin İsrail'e destek veren ülkelere her türlü baskıyı yapması gerektiğini belirterek, dünyanın dört bir yanında Filistin halkına destek için gösteriler düzenleyen insanları selamladı.

İsrail'in yalanlarını ve suçlarını ortaya çıkarmak için her türlü çabayı gösteren aktivistleri, basın mensuplarını ve bağımsız karar vericileri takdir eden Şeyh Sabri, Filistin halkının İsrail ve müttefiklerinin yürüttüğü savaşa gerçek bir destek olmadan direndiğini kaydetti.


“Kimse bizden soykırıma sessiz kalmamızı bekleyemez.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs Platformu'nun bugün gerçekleştirilen beşinci parlamentolar arası konferansında yaptığı konuşmada, “Filistinli kardeşlerimiz 203 gün boyunca tüm imkansızlıklara rağmen yalnız kalırken kimse bizden soykırıma karşı sessiz kalmamızı bekleyemez.” dedi.

Müslüman olmanın, Müslüman olarak yaşamanın, hakkı, hukuku, adaleti cesaretle savunmanın zor olduğu günlerden geçtiğimizi vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın mahremiyetine, tarihi statüsüne ve kutsallığına yönelik tacizlerin giderek arttığını görüyoruz. İşgalci İsrail tarafından Kudüs'ün kadim kimliği adım adım yok ediliyor. Haçlı Seferleri'nin yakıp yıktığı Kudüs'ü, dört asır boyunca Filistin'i ayağa kaldıran ve barış diyarına dönüştüren atalarımızın torunları olarak, her gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Filistin'de olumsuz ve olumlu.

Tıpkı atalarımız gibi Kudüs meselesinde de Peygamberimiz Ekrem (s.a.v.)'in şu tavsiyesi yol göstericimizdir; 'Beytü'l-Makdis'e gidin ve orada namaz kılın. Eğer oraya dua etmeye gidemiyorsanız, kandilleri yakmak için oraya yağ gönderin.” Evet Mescid-i Aksa sadece bizim ilk kıblemiz değil. Muhammed ve ondan önceki peygamberlerin de bize emanetidir. Kudüs'ün her köşesinde 400 yıl boyunca bu kutsal şehre büyük bir sevgiyle hizmet eden kahraman atalarımın izi, eseri ve mührü vardır. “Bu izleri kimse silemez, hiçbir güç Kudüs sevgisini yüreklerimizden söküp atamaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir