Caferi lideri Selahattin Özgündüz İsrail'le ticareti savundu: “Hükümet doğru olanı yapıyor” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türk Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz, Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nde cuma hutbesinde Türkiye'nin İsrail'e yönelik ticaret kısıtlamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Vaaz sırasında camide bir kişi İsrail ile ticaret kısıtlamaları İle ilgili soruyu cevaplayın Özgündüz Türkiye'nin İsrail ile ticaretini savunmak, “Hükümet doğru olanı yapıyor” dedi.

“'Siktir' TİCARETİNİ KESMİYORUM”

Özgündüz konuşmasına şöyle devam etti:

“Radikallerin söylediklerini mantıksal olarak düşünmeyin. Ben ticareti kesmiyorum. Bunu neden istismar ediyorum? Eğer kesersem arkasındaki güçler de benimle birlikte keser. Kimin yararına olacak? O sağlamaz.” “Bana ihtiyacım yok, yine de ihtiyaçlarını karşılayacaklar ama ben dışarıda kalacağım. Hükümet bu noktada. Doğru olanı yapıyor. Hiç kimse Erdoğan kadar Kudüs yanlısı olduğunu iddia etmesin.”

NE OLDU?

Gazeteci Metin Cihan'ın, Türkiye Varlık Fonu'nun iştiraki Eti Maden'in İsrail ordusuna da hizmet veren bir şirkete toplam 21 ton bor cevheri gönderdiğini iddia etmesi üzerine, kamuoyunda hükümetin “İsrail'le ticaret yapmasına” çok sert tepkiler geldi. .

“Filistin İçin Bin Kişi” topluluğunun İsrail'le ticareti durdurma çağrısıyla Taksim Beyoğlu'nda toplanan grup, eyleme katılan kadınların elleri arkadan kelepçelenerek polis şiddetine maruz kaldı. Bu görüntüler sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Bu gelişmelerin ardından Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan 2024'ten itibaren bazı ürünlerin İsrail'e ihracatının “kısıtlanması” kararı alındığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir