Aşırı sağcı AB partileri yeni gruplaşmalar için müzakere masasında

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İtalyancadır

Aşırı sağ partiler, Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) ve daha radikal olan Kimlik ve Demokrasi (ID) grupları başkanlığında yeniden bir araya gelse de, müzakere aşamasında olan iki yeni aşırı sağ oluşumun olduğu iddia edildi.

REKLAM

Pek çok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde aşırı sağ partilerin kazandığı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından Avrupa'nın sağ kanadı, Brüksel'de nasıl bir araya gelineceği konusunda zorlu müzakerelerden daha parçalanmış bir şekilde çıkabilir.

Avrupa Parlamentosu'nun sağ kanadı şu anda iki gruba bölünmüş durumda: aşırı sağ Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) grubu ve daha radikal olan Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu. Euronews'in görüştüğü yetkililer, bu iki grubun yanı sıra iki yeni aşırı sağ oluşumun da müzakere edildiğini söylüyor.

Sağdaki senaryolar

Brüksel koridorlarında dolaşan son açıklama, aşırı sağın toplamda dört gruptan oluşacağı yönünde: Mevcut Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler (83 milletvekili) ile Kimlik ve Demokrasi (58 milletvekili) ve halen iktidarda olan iki yeni oluşum. eğitim aşaması.

Her grubun en az yedi AB üye ülkesinden en az 23 milletvekiline ihtiyacı var. Örneğin, Avrupa Parlamentosu'ndaki 15 temsilcisiyle Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, Konfederacja ve Se Acabò Polonyalıları gibi diğer küçük ortaklarla birlikte aşırı sağ egemenlikçi partilerden oluşan yeni bir grup oluşturmaya çalışıyor gibi görünüyor. Görünüşe göre La Fiesta'nın İspanyollarından SOS'un Romenlerine kadar. Hnutie Republika'dan iki Slovak milletvekili, Nikè'den bir Yunan milletvekili ve Mi Hazánk'tan bir Macar milletvekili gibi küçük delegasyonlar sayesinde, gerekli yedi üye devlet kuralı kolaylıkla aşılabilir.

ECR ile birkaç temastan sonra yeniden bir araya gelerek gruba katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'ın da kaderinde kendi partisini kurmak var gibi görünüyor. Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun SMER partisi, Fidesz partisine ek olarak, Yenile Avrupa grubundan yeni ayrılan Çek popülist ANO partisini ve muhalefetteki Sloven Demokrat Partisini (SDS) içerecek.

Her halükarda radikal sağın farklı gruplara bölünmesi Meclis dengesi üzerindeki etkisini azaltmayacaktır. Ukrayna'daki savaş ve Kiev hükümetine askeri yardım sağlama fırsatı dışında bu partiler diğer konularda da oldukça hemfikir: Düzensiz göçe karşı sert bir duruş, Yeşil Anlaşma önlemlerine karşı çıkma ve yetkileri azaltabilecek herhangi bir AB entegrasyonu. ulusal devletlerin Beş yıllık yasama sürecinde bölünmüş görünseler bile birlikte oy kullanmaya hazır olacaklar.

Avrupalı ​​muhafazakarların ve reformistlerin geleceği

Brüksel'deki aşırı sağın güç dengesi, Romanya'daki AUR partisinin beş üyesini bünyesine katarak 83 milletvekiliyle Avrupa Parlamentosu'nun üçüncü büyük grubu haline gelen Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) grubunun kaderini de yakından etkiliyor.

ECR'nin Çarşamba sabahı yapılması planlanan kuruluş toplantısı öğleden sonraya ertelendi. Euronews'in danıştığı parlamento kaynaklarına göre, grubun iki ana heyeti, 24 milletvekiliyle İtalya Kardeşleri (FdI) ve 20 milletvekiliyle Polonya Hukuk ve Adalet (PiS) arasında müzakereler devam ediyor.

AP'nin üç ana partisi Avrupa Halk Partisi (EPP) ile Sosyalistler arasında müzakere edilen anlaşmaya göre asıl siyasi mesele, Avrupa Komisyonu başkanlığının AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e devredilmesiyle ilgili. ve Liberaller. Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki FdI, Komisyon başkan yardımcısı veya gelecekteki İtalyan komisyon üyesi karşılığında mevcut başkanın adaylığını destekleyebilir. Ancak Polonyalı PiS buna kesinlikle karşı çıkıyor.

FdI ve İsveç Demokratları gibi bazı delegasyonlar açıkça işbirliği olasılığını desteklerken, PiS'in hâlâ parti içindeki birliği tartıştığı bildiriliyor. AP kaynaklarına göre Polonyalı partinin gruptan ayrılması ihtimali dışlanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir