Araştırma: Evren hızı yavaşlasa da genişlemeye devam ediyor

DESI'nin birincil misyonu, evrenin genişlemesini hızlandırmaktan sorumlu olduğuna inanılan gizemli ama teorik bir unsur olan karanlık enerjinin doğasını anlamaya yardımcı olmak olarak tanımlanıyor.

REKLAM

Evrenin genişlemesini hızlandıran 'gizemli güç' karanlık enerjinin doğasını anlamak için tasarlanan astronomik araştırma projesi DESI'nin sonuçlarına göre, evrenin hızla genişlemeye devam ettiği ancak bu genişlemenin artık gerçekleşebileceği belirtildi. birkaç milyar yıl öncesinden daha yavaş olacak.

DESI, ABD'deki Berkeley Laboratuvarı'nın da aralarında bulunduğu 70 kurumun uluslararası işbirliğiyle ABD ve İsviçre'de düzenlenen basın toplantısında, son 11 milyar yılda bir yılda 6 milyon ışık kaynağının tespit edildiğini söyledi. gezegen. 13,8 milyar yıllık evrenin tarihi Galaksi ve kuasar haritasının oluşturulduğu belirtiliyor.

Sonuçlar bilimsel makalelerde yayınlanmadan önce düzenlenen konferanslarda “galaksilerin uzay ve zamandaki konumlarının ölçüldüğü” bildirildi.

DESI'nin birincil misyonu, evrenin genişlemesini hızlandırmaktan sorumlu olduğuna inanılan gizemli ama teorik bir unsur olan karanlık enerjinin doğasını anlamaya yardımcı olmak olarak tanımlanıyor.

Evrenin başlangıcından bu yana genişlediği yaklaşık bir asırdır bilinmektedir. Yakın zamanda bu genişlemenin Büyük Patlama'dan yaklaşık altı milyar yıl sonra önemli ölçüde hızlandığı keşfedildi.

Bu süreçte karanlık maddenin hızlandırıcı bir faktör olarak rol oynadığı tespit edildi.

“Olağandışı davranış”

DESI işbirliği direktörü Michael Levi, “Şu ana kadar en iyi Evren modelimizle temel bir uyum görüyoruz, ancak aynı zamanda bu karanlık enerjinin zaman içinde evrimleştiğini gösterebilecek bazı potansiyel olarak ilginç farklılıklar da tespit ediyoruz” dedi. .

DESI araştırmasında yer alan CEA fizikçilerinden Christophe Yeche, karanlık enerjinin ele alınan döneme bağlı olarak “dinamik bir davranışa” sahip olduğunun altını çizerek, AFP'ye genişlemenin ivmesinin “6 milyar yıldan bu yana daha fazla olduğunu ve azaldığını” söyledi. son zamanlarda.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir