AB’de “Uluslararası Hemşirelik Araştırmalarında İşbirliği Sempozyumu-2” düzenlendi – SAĞLIK

Ege Üniversitesi (UE) Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümü tarafından, AB Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle “Hemşirelik Araştırmalarında Uluslararası İşbirliği Sempozyumu-2” düzenlendi.

Hemşirelik araştırmalarında farklı disiplin ve kurumları kapsayan işbirliklerinin teşvik edilmesi ve bu araştırmaların uygulamaya etkisinin artırılmasının amaçlandığı sempozyuma, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, dekan yardımcıları, öğretmenler, akademisyenler ve lisansüstü öğrenciler.

Online olarak gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, şunları söyledi: “Hemşirelik Fakültemiz eğitim ve araştırma alanında ulusal ve uluslararası başarılara imza attı. Lisans programımız Mayıs 2016 – Eylül 2026 tarihleri ​​arasında Hemşirelik Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından akredite edilmiştir. Fakültemiz bünyesinde 2022 yılından itibaren sadece kendi projelerimiz olan TÜBİTAK başta olmak üzere birçok dış kaynaklı proje hayata geçirilmiştir. öğretim üyeleri ve personeli yönetici ve araştırmacılardan oluşmakta olup, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen 6 faydalı model ile TÜBİTAK proje ve çalışmaları yapılmaktadır. Hemşirelik Fakültemiz 2006 yılından bu yana önemli bir uluslararası hemşirelik ağı olan Florence Network'e üye olmuş olup, Erasmus ve Orhun hareketliliği ile ülkeler arası değişim programlarında İrlanda, ABD, Almanya, Özbekistan ve Gürcistan ile işbirliği protokolleri imzalanmıştır. Avrupa ve Türk devletleri. İlki 2022 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Hemşirelik Araştırmalarında İşbirliği Sempozyumu, Rektörümüz Prof. Üniversite. Bu sempozyumun da aynı etkiyi yaratmasını umuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Son yıllarda hemşirelik mesleğinin önemi daha iyi anlaşıldı.”

Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Müdürü Prof. Bu zorluklarla yüzleşirken hemşirelik hizmetlerinin sağlık sistemleri içerisinde ne kadar önemli olduğunu hepimiz bir kez daha anladık. “Bu noktada hemşirelik araştırmaları, hemşirelik mesleğinin bilimsel temellerini güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlık alanında uygulamalarla toplum sağlığının iyileştirilmesine ve etkili çözümler sunulmasına da önemli katkı sağlıyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “Hemşirelik Araştırmalarında Tasarım Süreçleri” konulu panel gerçekleştirildi. Panel kapsamında Dr., Avrupa Bilimsel Araştırma, Teknoloji ve Uygulama Merkezi'nde (EBİLTEM) uzman olarak görev yapıyor. “Araştırma fonlarına erişimde uluslararası projelerle ortaklıklar” başlıklı konuşmayı Ayşe Durğan Dbyes yaparken, Prof. Paracelsus Tıp Üniversitesi'nden. Piret PAAL, “Hemşirelik araştırmalarında COST projeleri ve ileriye dönük yollar” başlıklı bir konuşma yaptı.

“Hemşirelik alanındaki çalışmaların %65’i alıntılanıyor.”

Moderasyon; Profesör. Dr. Aynur Uysal Toraman ve Doç. Clarivate çözümlerinin uzman kıdemli danışmanı Aslı Kalkım'ın düzenlediği konferansta Dr. Derya Soğuksu “Bilimin Webi: Hemşirelik Araştırmalarında Yayınlar, İşbirliği ve Atıf Değerlendirmesi” konulu bir konuşma yaptı. Uzman Soğuksu, Clarivate ve Web of Science veritabanlarının araştırmacılara sunduğu detaylı bilgilere değinerek, araştırmacıların bu bilgilere nasıl ulaşıp pratik bir şekilde kullanabileceğini gösterdi. Yapılan alıntılarla araştırmanın değerli olduğunu vurgulayan Derya Soğuksu, şunları söyledi: “Araştırmaların yüzde 8'i uluslararası işbirlikçi araştırmalardan oluşurken, yüzde 5'i ise sektör ortaklı araştırmalardan oluşuyor. “Hemşirelik alanında yapılan çalışmaların yüzde 65’i alıntılanıyor” dedi.

“Üniversitelerin ulusal/uluslararası kuruluşlarla araştırma işbirliği örnekleri” başlıklı panelde EBİLTEM, Uzman Serkan Yalçın, “Enterprise Europe Network – Tıp Sektörü için Avrupa İş Ağı Fırsatları” başlıklı konuşmasında Enterprise Europe Network hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Panelde, Üniversite Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Dokuz Eylül Doç. Dr. Burcu Akpınar Söylemez, “Üniversite-Sanayi Ortaklıkları: İşbirlikçi Araştırmalardan Öğrenilen Dersler” başlıklı konuşmasında giyilebilir giysi ve simülasyon yöntemleri kullanılarak tasarım sürecini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Panelin üçüncü konuşmacısı Hamidiye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi/Türkiye Sağlık Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Öğretim Üyesi Doç. Yeliz Doğan Merih, “Kamuya açık bir örnek: Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nın hemşirelik araştırmalarına desteği” başlıklı konuşmasında, hemşirelik alanında inovasyon çalışmaları, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı projesinin neler desteklediği hakkında bilgiler verdi. Bu çalışmaların uygulanmasında ve uygulama süreçlerinde.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir