2023'te turizme en çok harcama yapacak ve en çok kazanacak ülkeler belli oldu: Avrupa önde

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2023 yılında turizme en çok harcama yapan, en çok kazanan ülkeleri ve en çok hangi destinasyonları ziyaret ettiğini açıkladı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (BM) açıkladığı verilere göre, Avrupa ülkeleri bir yandan turizmden en çok kazananlar arasında ilk sırayı alırken, diğer yandan en çok ziyaret edilenler sıralamasında da liderliğini sürdürüyor. ülkeler.

Seyahat söz konusu olduğunda en çok harcama yapanlar arasında Alman, İngiliz ve İtalyan turistler yer alsa da Çin ve ABD (ABD) birinci ve ikinci sırada yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, geçen yıl turizme en çok harcama yapan, en çok kazanan ülkeleri ve en çok ziyaret edilen yerleri açıkladı. Avrupa ülkeleri birçok kategoride sıralamada üst sıralarda yer alıyor: İşte sonuçlar.

Turizme en çok harcamayı hangi ülkeler yapıyor?

Çinli turistler en çok harcama yapan turistler arasında yer alıyor ve toplam harcamanın 2023 yılında yaklaşık 183 milyar avroya ulaşması bekleniyor.

Kovid-19 salgınının ardından sınırlar yeniden uluslararası seyahate açılırken, geçen yıl 114 milyar euro harcayan Amerikalıları geride bırakarak Çinliler ilk sıraya yerleşti.

Almanlar toplam 104 milyar euro ile üçüncü, İngilizler ise 102 milyar euro ile dördüncü sırada yer aldı.

2023 yılında turizme en çok harcama yapan ülkeler listesini Kanada, İtalya, Hindistan, Rusya ve Kore tamamlarken, İtalya 10'uncu sıradan yedinci sıraya yükseldi.

Türkiye turizmden yararlananlar arasında

Turizm gelirlerinde ise 2023 yılında 164 milyar avroluk gelirle ABD ilk sırada yer alıyor. Onu 86 milyar avroyla İspanya, 69 milyar avroyla İngiltere, 64 milyar avroyla Fransa ve 52 milyar avroyla İtalya takip ediyor.

Turizm geliri elde eden ilk 15 ülke arasında Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Avustralya, Kanada, Japonya, Almanya, Suudi Arabistan, Makao (Çin), Hindistan ve Meksika yer alıyor.

Turistler en çok nereye gidiyor?

Geçtiğimiz yıl en çok yabancı turist çeken ülkeler arasında Fransa ve İspanya ilk sırada yer aldı.

Fransa, 100 milyon uluslararası turistle dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri sıralamasındaki yerini koruyor. Bu rakamların 2024 yılında Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak Paris Olimpiyatları ile birlikte tekrarlanması bekleniyor.

İkinci sırada 85 milyonla İspanya yer alıyor.

Her iki Avrupa ülkesi de ABD (66 milyon), İtalya (57 milyon) ve Türkiye'nin (55 milyon) önünde yer aldı.

Genel olarak en çok ziyaret edilen 10 destinasyondan yedisi Avrupa'da yer alırken; Listeyi İtalya, Almanya ve Avusturya tamamlıyor. Bu, Avrupa'yı dünya çapında en fazla sayıda uluslararası ziyaretçiyi çeken, en çok aranan bölgelerden biri haline getiriyor.

Çin de yıllardır en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biri oldu ancak Kovid-19 salgını sırasında sıkı giriş koşulları getirildiğinden, ülkeye gelen ziyaretçi sayısı önemli ölçüde düştü. 2019 yılında 65,7 milyon olan ziyaretçi sayısı 2023 yılında 35,5 milyona geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir